Yaşlanmaya çözüm olacaklar

Kanserden dahi etkilenmiyorlar.

Çıplak kör fareler üzerinde çalışan bilim inşaları, insanların yaşlanmalarına çözüm getirecek bir çalışma üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Neredeyse kanserden ve yaşlanmaya etki eden Telomer’in zarar görmesinden dahi etkilenmeyen farelerin, insan yaşlanmalarına çözüm olacağı ifade ediliyor.

sanları, insanların yaşlanmalarını durdurmak veya yavaşlatmak için uzun yıllarıdır araştırmalarını sürdürüyor. Bu araştırmalar sırasında çeşitli yöntemler de keşfeden bilim insanları en son olarak çıplak kör farelerin üzerinde yoğunlaşmaya başladı.

Söz konusu farelerin genetik yeteneklerine odaklanan bilim insanları, insanların yaşlanmalarına neredeyse durdurabileceklerin bir araştırma üzerinde çalışmaya başladı. Bakıldığında nerede ise kanserden dahi etkilenmeyen fareler, canlıların yaşlanmaları ile doğru orantılı olan Telomer‘leri zarar görse dahi yaşlanmaya meydan okumayı başarabiliyor. Hal böyle olunca bilim insanlarının ve bu tür gelişmelere büyük yatırımlarda bulunan Google, Amazon, Paypal gibi firmaların gözü bu projeye yönelmeye başladı.

Bilim insanları bu fareler üzerinde çalışmalarına devam ediyor. İlk açıklamalara göre şimdilik insanlar üzerinde yaşlanma tamamen durdurulamasa bile bu fareler sayesinde büyük ölçüde durdurulabileceği ön görülüyor.