Ünlü Aşçılar Tarafından Kullanılan 14 Gizli Mutfak Sırrı

1 – Yumurtanın taze olup olmadığını kontrol etmek için, yumurtanın sarısının etrafını saran beyazına dikkat edin. Eğer düzgün bir halka oluşturuyorsa tazedir. Ama toplu durmayıp dağılıyorsa, biraz beklemiş olma ihtimali yüksek.

2 – Biliyorsunuz sebzeleri taze olarak tüketmek, sağlıklı beslenmenin temeli. Bu nedenle yeşillikleri buzdolabında daha uzun süre taze tutmak için folyo kağıdına sarmayı deneyebilirsiniz.

3 – Bir türlü istediğiniz gibi yumurta pişiremiyor musunuz? O zaman kaynadıktan sonra geçmesi gereken süreleri not edin.

4 – Eğer köfte kızartacaksanız baş parmağınızla ortasına biraz bastırın. Bu köftenin pişme süresini azaltıp, pişirmeyi daha basit bir hale getirecek.

5 – Sosisin içini de dışı gibi iyice pişirmek istiyorsanız bıçağınızda sosise kesikler atın.

6 – Pastayı mükemmel bir şekilde kesmek için, bıçağı sıcak suyun altına tutun. Bu hareketiniz, pastanın bıçağa yapışmasına engel olacak.

7 – Ekşi limon bulmakta zorlanıyor musunuz? O zaman size bir tüyo: İnce kabuklu limonlar daha ekşi olurlar!

8 – Bıçağı kullanırken elleriniz terleyebilir ve bıçağın sapı kaygan olabilir. Kısacası bıçak kullanırken elinizin kaymasını önlemek için iki-üç lastiği bıçağın sapına dolayabilirsiniz.

9 – Pişmiş bir pizzayı soğuduktan sonra tekrar ısıtıp yemek istiyorsanız, fırına koymadan önce üzerine su püskürtün.

10 – Limon suyunu sprey olarak kullanmak, limon sıkmanın en kullanışlı yöntemi! Bunun için bir fısfısın ucunu limona batırmanız yeterli. Öncesinde limonu biraz ezerek sulandırmayı unutmayın.

11 – Pişmiş bir eti düzgünce dilimlere ayırmak istiyorsanız, damarlarına paralel olarak kesin. Damarlarına dik olarak keserseniz etin parçalanmasına sebep olabilirsiniz.

12 – İşte en yaratıcı mutfak sırlarından biri daha: Kesilmiş olan pastanızın bayatlamasını önlemek için, kesilmiş taraflara bir dilim ekmeği kürdan ile tutturmayı deneyin.

13 – Çeri domatesleri iki kapağın arasına alıp kolay bir şekilde kesebilirsiniz

14 – Ekmeği kesilirken parçalanmasını engellemek için ters çevirip kesebilirsiniz

Kaynak : – https://brightside.me/inspiration-tips-and-tricks/14-secret-culinary-hacks-used-by-restaurant-chefs-379710/