Teyzesinden miras kalan evden içi dolu sandık çıktı

Teyzesinden kendisine miras kalan eve gittiğinde karşılaştığı sandığı açınca şoke oldu.

Evin şimdiki sahibi olan adamın teyzesi Rusya’dan kaçmış ve 1940’larda Hamburg’a yerleşmişti. Almanya’nın Komünist yönetim altındaki yaşamdan daha güvenli olacağını düşünen kadın, kızartma tavasından çıkan bir yangında hayatını kaybetti.

Büyük teyzesi hakkında pek fazla bilgi verilmese de, eve gittiğinde karşılaştığı her tarafı kilitli sandıkla şok oldu. Teyzesinden kalan evi gezen adam paslı sandığa uyumlu bir anahtar buldu. Sandığı ilk açtığında boş bir tepsi görse de biraz dikkatli incelediğinde tepsinin yarısında bir yüzük buldu.

Kitaplar, albümler ve fotoğraflar çıktı

Yüzüğü kaldırmasıyla bir geçmişin tanıklarına rastlayan adam şaşkınlığını gizleyemedi. En büyük bölüm, eski kitaplar, fotoğraflar, savaş mektupları ve ailesinin gizli geçmişi ile doluydu. Yarasanın dışında, fotoğraflarda bulunan insanların bir kısmını tanımıyordu, ama kitaplardan biri duraklamasına neden oldu.

Adolf Hitler’in Mein Kampf adlı kitabının orijinal bir kopyasını buldu. 1920’lerde hapishanesinde geçirdiği otobiyografik bir manifesto olan kitap, gelecek Almanya’ya yönelik ideolojileri ve planları hakkında. Kitap o kadar da nadir görülmese de, bu 1943 yılında basılan orijinal bir kopyaydı.

Halen antika sayılan kitabın II. Dünya Savaşı sırasında adamın teyzesinde bir kopyası olduğu ve sandığında sakladığı ortaya çıktı.