Sigara külünün şaşırtan faydaları!

Sigara külünün faydaları sizi oldukça şaşırtacak. Sigaranın zararları bilim insanları tarafından da kanıtlandı ve bu zararlar herkesçe biliniyor. Peki ya sigara külünün faydalarıneler olabilir, sigara külü ne işe yarar hiç düşündünüz mü?

Tabi ki sırf külü nedeniyle sigaraya başlamayacaksınız, bize sorarsanız yanına bile yaklaşmayın ama hali hazırda sigara tiryakisi iseniz ya da evinizde içen varsa külünü değerlendirebilir, çöpe gitmesini engelleyebilirsiniz.
Çöpe giden sigara külünün faydaları arasında çok ama çok şaşırtıcı olanları mevcut. Dilerseniz bu faydalara geçelim…

Sigara külünün çiçeklere faydası

Sigara külünü çiçeklerinizin toprağına döktüğünüz taktirde bu onu zararlı böceklerden koruyacaktır. Böylece çiçeğiniz böceklenmeyecek ve ömrü daha uzun olacaktır. Yeri gelmişken bir tavsiyede daha bulunalım. Kahve telvesini çiçeklerin dibine dökün! Kahve telvesi bitkiler için mükemmel fayda sağlayan bir gübredir. Aynı şekilde bu da sigara külü gibi çiçekleri ve bitkileri kurutan zararlı böcekleri uzak tutar.

Sigara külünün faydaları: Ahşap temizliği

Ahşap mobilyaların üzerindeki lekeler can sıkıcıdır. Bardak koyulduğunda kalan izlerin çıkartılması temizlik malzemeleri ile oldukça zordur. Özellikle sehpaların üzerine genellike çay, kahve dolu bardaklar koyduğumuzda bunlar damlar ve kuruduklarında sinir bozan lekeler oluştururlar.

BU LEKELERİN İSE ÇIKARTILMASINDA ÇOK AMA ÇOK KOLAY BİR YÖNTEM VARDIR.

Doğal ahşap ürünlerin üzerindeki bu inatçı lekeleri çıkartmanın doğal yolu sigara külü ve zeytinyağı karışımından geçer. Bir miktar zeytin yağı içerisine biraz sigara kürü atıp karıştırdıktan sonra lekeli bölgeyi bu karışımla silin. Daha sonra burayı durulayın, lekenin kaybolduğunu göreceksiniz.

Sigara külünün faydaları: Yapıştırıcı etkisi

Sigara külünü japon yapıştırıcısı damlattıktan sonra üstüne döktüğünüzde çok daha sağlam yapıştığını göreceksiniz. Kül bu karışımda bir nevi harç görevi görecektir. Adeta beton gibi olacaktır.

Sizlerle bir kaç tane daha faydalı ipucu paylaşalım…

Mide bulantısı şikayetlerinizin önüne geçmek için kahve mucizevi bir nimettir. Az miktarda toz kahve yemeniz mide bulantınızı kısa sürede bastıracaktır.

Ütünüzün içindeki suya az miktarda parfüm karıştırırsanız kıyafetlerinizdeki parfüm kokusu daha kalıcı bir hale gelecektir.

Tencerenizdeki kaynamakta olan şeyin taşmasını önlemenin yolu üzerine tahta bir kaşığı yatay şekilde koymaktan geçer.

Zencefili soymanın en kolay yolu bir kaşık kullanmaktır.