Faydalı ve pratik bilgiler serisi

Bu bilgiler gündelik hayatınızda çok işinize yarayacak. Sizden ricamız bu bilgileri okuduktan sonra arkadaşlarınızın da okuyup faydalanabilmesi için Facebook hesabınızda paylaşmanız…

Enginarı alüminyum tencerede pişirmeyin. Çünkü enginar bu tür tencereleri karartır. Enginarın kararmaması için, pişirmeden önce yarım limon suyu sıkılmış suda bir müddet bekletin. Enginarı ayıklarken eldiven kullanın.

Elmanın faydaları saymakla bitmez. Lahana yemeği yaptıktan sonra evinize sinen kötü kokuyu gidermek için, bir elmanın kabuğunu soyup yemeğinize ekleyin. Hem koku yok olacak, hem de lahananın hazmı kolaylaşacaktır.

Taze ekmek kolay kesilmez, parçalanır. Muntazam dilimler elde ekmek için ekmek bıçağınızı kaynar suya daldırıp bir müddet bekletin. Hemen sonra kurulayıp ekmeğinizi dilimlemeye başlayın. Sık sık hatta her dilimde bıçağınızı sıcak suya batırırsanız daha iyi sonuç alırsınız.

Fermuarlar sıkışırsa, kurşun kalemle fermuar dişlerinin üzerini karalayın.

Bazen fırında pişirdiklerimiz kurur, kavrulur, sertleşir. Bunu önlemek için; fırının içine, ısıya dayanıklı bir kabın içinde 1 su bardağı kadar su koyun. Göreceksiniz, pişirdikleriniz kavrulup, kurumayacaktır.

Fırınınıza sinmiş yemek kokularını temizlemek için, oldukça ucuz ve pratik bir önerimiz var; yemek yapmadan önce fırınınıza yarısı su yarısı sirke ile doldurulmuş ısıya dayanıklı bir kapla su koyun. Fırınınızı birkaç dakika için ısıtın. Daha sonra soğumaya bırakın. Fırınınız oldukça güzel kokacaktır.

Yağlı etleri fırında ızgara yaparken altındaki tepsiye birkaç dilim ekmek koyunuz. Ekmek, yağları emerek fazla duman olmasını engelleyecektir. Bu ekmekleri ufak doğrayarak ızgara etin yanında domates sosuyla birlikte servis yapabilirsiniz.