Ana sayfa Video Boğa yılanının doğum anı büyüledi

Boğa yılanının doğum anı büyüledi

196

Videonun full hali haberimizin detayında…

Boğa yılanı, bu yılan türleri daha çok Güney Amerika, Hindistan, Afrika’nın tropik ormanları ve Antillerde yaşarlar.

Zehirli olmayan yılan türlerindendir. Avlarını yakalayınca bedeniyle boğana kadar sıkar, ezerek bütünleştirir. Kafa yapıları yassı ve üçgen şekildedir. Alt ve üst çenesi dişlerle kaplı olan esnek bir ağız yapısı vardır. Ancak ön çene kemiğinde diş bulunmaz.

Boyları 3-6 metre arasındadır. Gövdeleri yaklaşık insan kolu kadar kalındır. Derisi pullu olan boğa yılanının gövdesinin sırtı koyu kahve renk üzerine kalın çizgiler ve koyu renkte karo bulunmaktadır. Büyük türleri genellikle ağaçlara yuva yaparak yaşar, küçükleri ise toprakta yuva yaparak yaşar.

Boğa yılanları zehirli mi?

Doğada yaşayan yılan türlerinin üçte biri zehirlidir. Bunlardan insanları öldürebilecek kadar zehirli olanları ise, sadece % 7 oranındadır. Boğa yılanları zehirli değildir.

Boğa yılanlarının üremesi

Boğa yılanları genellikle gruplar halinde daha çok geceleri dolaşmayı tercih ederler. Gece karanlığında çok iyi gördüklerinden, çukur ve avlarını dudakları üzerinde olan hassas noktayla hisseder ve sıcakkanlı hayvanları bulabilirler.

Toprakta yaşayan boğa yılanlarında ise, bu dudakların üzerindeki hassas nokta körelmiştir. Boğa yılanlarının üremesi doğurarak olur.

Dişi boğa yılanında yavru yumurtanın çatlamasıyla doğar. Üremeleri oldukça hızlıdır. Dişiler bir defada 42 yavruya kadar doğurabilir.

Yumurtlamanın aksine doğurarak çoğalan boa yılanları, zehirsiz bir yılan türüdür.

Görüntülerde doğum yapan bir boğa yılanın o büyüleyici anlarına tanıklık ediyoruz.