Birkaç saniyede poşetle yaprak sarma

Poşetle yaprak sarma yöntemi ile yaprak nasıl sarılır? Poşetle yaprak sarma nasıl yapılır? Daha hızlı yaprak sarmak isteyenler bu yöntemi mutlaka denemeli. Poşetle yaprak sarması yapmak çok basit!

Bu sayede hızını 3 ile 5 kat arttıranlar mevcut, yeter ki biraz pratik yapın ve bu tekniğe tamamen konsantre olun.

Son yıllarda ev hanımlarının hayatını oldukça kolaylaştıran poşetle yaprak sarma yöntemi videolu olarak gösterilmektedir. Bildiğiniz üzere yaprak sarma yemek olarak uzun yıllardır bu coğrafyada sevilerek tüketilen, Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden bir tanesidir.

Tercihe göre kıymalı ya da zeytinyağlı olarak yapılan bu lezzeti hala denemeyen varsa çok şey kaçırıyor, şimdiden söyleyelim 🙂

Videoya geçmeden önce bu yemeğin bir tarifini vermekte fayda görüyoruz.

Gerekli Malzemeler

Yarım kilo salamura yaprak

1 adet limon

Sıvı yağ

İç Harcı İçin Gerekli Malzemeler

Sıvı yağ

Yarım bağ maydanoz

2 yemek kaşığı salça

2 orta büyüklükte kuru soğan

Karabiber

Tuz

1,5 su bardağı pirinç

Pul biber

Kimyon

Tuz

Hazırlanışı

Öncelikle yapraklarımızı 5 dakika sıcak suda bekletiyoruz çünkü salamura aşırı tuzlu olmaktadır ve bu yöntem ile fazla tuzdan arındırılan yapraklarımızın suyu süzülür ve bol su ile durulanır. Bir kabın içine kuru soğanları ince ince doğrayın ve üzerine sıvı yağı, baharatı, tuzu, salçayı ve ince kıyım maydanozu katın. İyice yıkanmış pirinci suyunu tamamen süzerek kabın içine katın ve karıştırın.

(YAPRAK SARMAMIZI ÇİĞ HARÇTAN HAZIRLAYACAĞIZ.)

Yıkayarak süzdüğümüz yaprakların geniş tarafı üste gelecek şekilde geniş bir alana – bu sofra ya da masa olabilir – serin.

Uzun tarafına hazırladığımız içten uzunlamasına yerleştirerek yaprağın iki tarafından için kenarlarını kapatalım ve rulo şeklinde yaprağımızı sıkıca saralım. Bu sarma işlemine tüm yapraklarımız bitene kadar devam edelim.

Tüm yaprakları sardıktan sonra uygun bir tencereye yapraklarımızı çok sıkı olacak şekilde diklemesine sıralayalım. Sıraladığımız yaprakların üzerine halka şeklinde kestiğimiz limonları dizelim ve bir miktar sıvı yağ gezdirelim. Ardından yaprakların üzerini 2 parmak aşacak şekilde su ilave ederek kısık ocakta yapraklarımızı pişmeye bırakalım. Yüksek ateşte pişirilirse yapraklar pişerken dağılabilir buna dikkat edin.

Yaprakların dağılmaması için tencerenin üzerine porselen bir tabak kapatılarak pişirilebilir. Yapraklarımız yaklaşık 35-40 dakika içinde pişecektir.

Ocaktan aldığımız yaprak sarmasını 5-10 dakika dinlendirdikten sonra servis yapabiliriz.

Şimdi gelelim poşetle yaprak sarma videosuna…

İşte poşetle yaprak sarma videomuz