Aman dikkat: Bunları yapmak beyne zarar veriyor!

Beynimiz, her gün karşımıza çıkan ancak dikkate almadığımız ufak şeylerden bile etkileniyor ve ileride ciddi zararlara uğramak kaçınılmaz bir hal alıyor. Aslında bir çoğunun bunların sağlığımıza zararlı olduğunun farkında değiliz ve yapmaya devam ediyoruz.

İşte beyne zarar veren o alışkanlıklar…

SİGARA İÇMEK Çoklu beyin büzülmesine neden olur ve Alzheimer hastalığına yol açabilir.

UYKU YETERSİZLİĞİ Uyku beynimizin dinlenmesini sağlar. Uykudan uzun vadeli yoksunluk beyin hücrelerinin ölmesini hızlandırır.

AŞIRI ISINMA Beyin arterlerinin sertleşmesine neden olarak, zihin gücünün azalmasına yol açar

UYARICI DÜŞÜNCELERDE EKSİKLİK Düşünmek beyin jimnastiği için en iyi yoldur, beyni uyaran düşüncelerin eksikliği beyin daralmasına yol açabilir. Çapraz bulmaca ve Sudoku iyi egzersiz sağlar.

UYURKEN KAFAYI ÖRTMEK Kafayı örterek uyumak, karbondioksit konsantrasyonunu arttırır ve beyne hasar veren etkilere yol açabilir.

KAHVALTI ETMEMEK Kahvaltı etmeyen kişiler, düşük bir kan şekeri seviyesine sahip olur. Bu durum beyin için yetersiz besin tedarik edilmesine ve sonunda beyin dejenerasyonuna yol açar.

Sağlıksız pişirme yağı tüketmek İçinde en iyi pişirme yağı olan zeytinyağı bile olsa, kızartma yaparken mümkün olduğunca pişirme yağını azaltın. Yorgun olduğunuzda, eğer vücudunuz formda (zinde) değilse kızarmış gıdalar tüketmeyin. [Çiğ (veya fazla pişmiş) gıdaların da tüketilmesi karaciğere ağır yük olur. Sebzeler çiğ veya 3-5 kısım pişirilerek yenmelidir. Kızarmış sebzeler bir öğünde bitirilmeli, saklanmamalıdır.

HASTALIK SIRASINDA BEYNİ ÇALIŞTIRMAK Hasta iken çok çalışmak veya öğrenmek beyin etkenliğinin azalmasına yol açabilir ve ayrıca beyne hasar verebilir.

AZ KONUŞMAK Zihinsel sohbetler beynin etkinliğini geliştirir.

YÜKSEK ŞEKER TÜKETİMİ Çok fazla şeker proteinlerin ve besinlerin emilmesini durdurur ve dengesiz beslenmeye neden olur ve beynin gelişmesine engel olabilir.

Kaynak: Yeni Şafak